Jak poprawnie umieszczać elementy z Autodesk Inventor w Autodesk Revit?
Pracując w Autodesk Revit, mamy możliwość wstawienia elementów wyposażenia - korzystając z rodzin, na podstawie których możemy umieszczać większość brył (które będą odzwierciedlać kształty maszyn i urządzeń). Czasami jednak musimy wykorzystać konkretny element danego producent (który charakteryzuje się większą złożonością niż standardowe elementy), bądź też współpracujemy z działem mechaniki, który tworzy takie obiekty w Autodesk Inventor. Aby nie tworzyć nowej bryły w programie Revit, możemy pobrać element utworzony w Inventorze i wstawić go do naszego projektu. W tym celu stworzona została wymiana danych AEC Exchange.
Jak poprawnie umieszczać elementy z Autodesk Invnetor w Autodesk Revit?
Pracując w Autodesk Revit mamy możliwość wstawienia elementów wyposażenia korzystając z rodzin, na podstawie których możemy umieszczać większość brył, które będą odzwierciedlać kształty maszyn i urządzeń. Czasami jednak musimy wykorzystać konkretny element danego producenta, który charakteryzuje się większą złożonością niż standardowe elementy. Bądź też współpracujemy z działem mechaniki, który tworzy takie obiekty w Autodesk Inventor. Aby nie tworzyć nowej bryły w programie Revit możemy pobrać element utworzony w Inventorze i wstawić go do naszego projektu. W tym celu stworzona została wymiana danych AEC Exchange.
Ostatnim etapem pracy w Inventorze jest eksport komponentu. Aby ten eksport był poprawny, musimy pamiętać także o orientacji i położeniu naszego modelu w przestrzeni. Tutaj bardzo ważne jest, aby projektanci w Revicie oraz w Inventorze pracowali na tym samym układzie globalnym tzn. w Inventorze należy od razu wstawiać maszynę w takim położeniu, jak będzie fizycznie zamontowana. Można to zrobić np. tworząc plik złożeniowy, gdzie w odniesieniu do nowego układu możemy umieścić cały nasz zespół urządzeń. Drugim ważnym aspektem jest, zorientowanie „Viewcube” w obu programach w identycznej pozycji. Najlepiej jest ustawić od razu na początku pracy w obu programach ten sami widok z przodu.
Dopiero, wówczas gdy te dwie rzeczy mamy zsynchronizowane, możemy przejść do eksportu modelu do programu Revit.
Tak wyeksportowany obiekt wstawiamy w Revicie jako rodzinę. Dzięki temu, że wcześniej ustaliliśmy układy współrzędnych i orientację, nie musimy się zastanawiać gdzie dany element ustawić w przestrzeni modelu. Wystarczy, że umieścimy tą rodzinę wpisując współrzędne zerowe (0;0). Dzięki takim zabiegom oszczędzamy czas i unikamy kłopotliwych i niejednokrotnie kosztownych pomyłek.
przygotował:
Inżynier Serwisu GRAITEC
Jeśli masz pytanie lub temat, który chciałbyś zobaczyć w VADEMECUM GRAITEC, skontaktuj się z nami: vademecum@graitec.pl